تیوال سجاد حسینی | دیوار
S3 : 17:56:55
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
سجاد حسینی
درباره نمایش رگ i
رگ قصه ی بزرگ رادمردی را کوچک میگوید. داستان سه سرباز میهن در مرزبانی آن نمایشنامه ای بلند و با جزییات میطلبد که رگ در آن عاجز است. بر خلاف بسیاری سوژه ها که بی علت کش داده میشوند قصه رگ حقیتا نیازمند زمان و ظرافت بیشتری است. کاری که نمایش از انجام آن عاجز است را راوی به دوش میکشد و این نشان از آگاهی نویسنده و کارگردان نسبت به ناقص بودن روایت نمایش است. پس راوی می آید تا قصه را برای ما بگوید و در خلال آن لحظاتی از فروعات قصه را ببینیم.
کمدی نمایش بیش از آن که نیاز باشد پررنگ شده و حتی گاه تا سقوط به ورطه کمدی آزاد پیش میرود. گو اینکه کارگردان قصد دارد جماعتی کودک بی حوصله را بخنداند و پای نمایشش نگه دارد تا مطلب مهمی را به آنها بگوید.
طراحی صحنه اثر در به تصویر آوردن غربت سه سرباز نمره متوسط میگیرد و البته در جایی که باید، جغرافیا نمیسازد. فانوسها و ... دیدن ادامه » راه انتهای صحنه چیست؟؟؟؟نمیدانیم. و آراستن بی علت آن هم در این نمایش واقع گرا ضعفی آشکار میشود. ولی ساختمان محقر هنگ مرزی و پل نقطه قوت طراحنی صحنه است.
بازی هیچ یک از بازیگران چشمگیر نیست و به علت پیش گفته درباره کمدی بی اندازه اثر در زمینه قصه غلط از آب درمی آید. در این میان ضعف آشکار بهناز بستان دوست در نقش گلبوته و عزیز (که همچون دیگر کاراکترها گاهی به زبان ترکی صحبت میکند) در کنترل بدن (خصوصا در نقش عزیز) و ناتوانی در ادای لهجه ترکی هنگام سخن گفتن به زبان فارسی و ترکی باعث شده تا قطعا بدترین بازیگر اثر باشد و پس از او رتبه بعدی به علت های مشابه به هلن بهرامی تعلق میگیرد. ولی عرفان ابراهیمی و وحید آقاپور تک لحظه هایی در بازیشان دارند که با به کارگیری صحیح میمیک به سطح متوسط نزدیک میشوند.
در فقدان یا نقصان سایر اجزای نمایش، این موسیقی است که تا حدی جور درام را می کشد. قطعاتی قدیمی که تنها روزنه اثر برای بیان هنری آن چیزی است که میخواسته بگوید.

اما جستن این سوژه توسط ایوب آقاخانی صرفا از باب آگاهی دادن جای تشکر دارد و صد البته پیداست که یافتن سوژه در اثر نمایشی نه انتهای کار بلکه آغاز آن است. و هفت خوان رستم تازه از چگونه گفتن آن آغاز می شود. امری بدیهی که این روزها به شدت نادیده گرفته می شود.
سلام و عرض ادب
ممنون از دقت و وقتی که گذاشتین و نظراتتون رو جزٔ به جزٔ به ما انتقال دادید.
۴ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پستچی، پابلو نرودا نه خیال میسازد نه تصویر. زبانش در بیان قصه شیلی الکن است و در عاشقانه پستچی نیز. همچنان این نکته بسیار مهم مغفول است که نمایش از لحظه شروع برای تماشاگر آغاز میشود. پستچی، پابلو نرودا اما انگار میخواهد دانسته های مشترکش با تماشاگرانش را به سرعت و با ایما و اشاره ای بسیار بسیار خلاصه و ناقص مرور کند. نتیجه میشود این که حرفش فهمیده نمیشود و قصه ش نیز غیرمنسجم می ماند.
نمایش به هیچ عنوان به عمق نمیرود و اجازه همراه شدن با درد شیلی به تماشاگرش نمیدهد چرا به شدت اصرار بر 《ماندن》در ظاهر دارد.
امیرکاوه آهنین جان شخصیتی میسازد که نامش نروداست و تماشاگر باید به اتکای دانش قبلی خود و دیالوگهای نمایش بداند که او کیست. چرا که روی صحنه هیچ چیز که پابلو نرودا 《بسازد》نمیبیند. بازی اشکان خطیبی پر جنب و جوش و پر ادا و اطوار است و قرار است تحرک ... دیدن ادامه » به صحنه ببخشد اما چه تناسبی با ماریو خیمنز دارد؟؟؟

در پایان این نکته گفتنی است که آماده کردن یک نمایش در مدت زمانی محدود و با رعایت حداقل استانداردها کار هر کسی نیست و کوشک جلالی در این سالها تبحر خوبی در این امر پیدا کرده و کمیت کارهایش در ایران نیز گویای این امر هست. ولی این روش هنرمند و مخاطب جدی را به جای خاصی نمیرساند.
دایِه*، زهره مقدم، امیر مسعود و masood این را خواندند
فصیح، ماهرو رستمی و محسن جوانی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نکته اصلی در هر اثر هنری استفاده از ابزار آن هنر برای بیان است. سینما و تئاتر بیانیه و مقاله و گزارش نیست. حرف خوب گفتن در درجه اول اهمیت نیست. حرف نادرست را با استفاده درست از ابزار هنر گفتن ارجح است بر حرف درست را با ابزار نادرست گفتن.
دیالوگ های گورخوابها در قواره شخصیتهایش نمیگنجد. گورخوابها سخن نمیگویند. این نویسنده است که از زبان گورخوابها سخن میگوید و این آغاز اشتباه است. این فکر که نویسنده باید جملات خود را در دهان کاراکترهایش بگذارد بسیار مخرب است و نتیجه میشود عدم تناسب شخصیت با دیالوگهایش.
تکرار پنج شش باره بر این که رسانه ای شدن مساله گورخوابها بخاطر دعواهای جناحی بوده نه دلسوزی و نهایتا به ضرر گورخوابها تمام شده، یا توهین به فم مخاطب است یا شیوه ای برای طولانی تر کردن نمایشنامه لاغر گورخوابها.
چکیده گورخوابها میشود سه چهار جمله ... دیدن ادامه » گلایه از نابسامانی اجتماعی بی هیچ ظرافت که در دورهمی های دوستانه و مرور اخبار نیز رد و بدل میشود. بازی تا حدودی قایل قبول سیامک صفری عزیز که ذاتا و خارج از صحنه نیز حضور دلنشینی دارد نیز توان ارتقای نمایش به اثری متوسط را ندارد.
حمیدرضا مرادی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گذشته از نکات مثبت و منفی ذکر شده در نظرات دوستان، تشکر میکنم از گروه بالاخص جناب آقای بهبودی گرامی که به خیلی ها همچنان یاد می دهند که اجرای تئاتر حتی در سالن های بزرگ نیازی به میکروفون ندارد اگر...بازیگر تئاتر باشی.

جناب آقای حسینی حرف شما صحیحه.سالن اصلی تئاتر شهر، درست برخلاف تالار وحدت، از نظر آکوستیکی بین خود بازیگران تئاتر تاحدی به این مشکل معروفه و همونطور که گفتید بازیگرانی که به این مشکل آشنا هستند قلق این سالن دستشونه و معمولاً باید بدونن چه کار کنند که ... دیدن ادامه » صداشون به تمام ردیفها برسه.
۱۷ فروردین
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سجاد حسینی
درباره نمایش فلیک i
با سلام و احترام؛
بنده دوشنبه شب 25 تیرماه نمایش رو دیدم. یک مطلبی خواستم مطرح کنم درباره بازیگری:
با شروع نمایش و در اولین صحنه با یک پدیده هولناک مواجه شدم. حسین حسینیان و نوید محمدزاده بازی داشتند و آقای محمدزاده میکروفون همراه داشت برای بیان دیالوگها که با کیفیت بسیار بد پخش کننده ها و اعتراض همراه با فریاد یکی از تماشاچیان، آقای محمدزاده میکروفون رو کنار گذاشت. اینجا اشاره کنم که متاسفانه این پدیده اسفبار استفاده از میکروفون رو سالها پیش در نمایش آمدیم نبودید رفتیم کار آقای رضا حداد و بعدتر در نمایش اعتراف کار آقای شهاب حسینی شاهد بودم.
اما خاطرم هست چند سالی پیش تر تئاتر تانگوی تخم مرغ داغ کار آقای هادی مرزبان بدون استفاده از میکروفون اجرا میشد و استاد علی نصیریان در سن قریب به هشتاد سالگی در تالار بزرگ وحدت دیالوگ ها رو به بهترین طریق ... دیدن ادامه » ممکن ادا میکردند.

مطلب این که به نظر میرسه که علت استفاده از میکروفون نمیتونه از دو حالت خارج باشه؛ یا عزیزان بازیگر توانایی دیالوگ گفتن بدون وجود میکروفون در سالن های بزرگ و حتی متوسط رو ندارند یا این توانایی رو دارند ولی برای جلوگیری از فشار و آسیب به حنجره از میکروفون استفاده میکنند.(که البته درباره نوید محمدزاده حتی اگر از بازی ایشون لذتی نبریم باید منصفانه گفت که با توجه به سابقه ایشون حالت اول منتفی به نظر میرسه).
در هر دو حالت فوق آیا بهتر نیست بازیگران بزرگوار قید حضور در تئاتر و یا حداقل اجرا در سالن های متوسط و بزرگ رو بزنند و کار رو واگذار کنند به اهل فنی که توانایی و قدرت بیان لازم رو برای انجام این کار دارند و نگرانی های احتمالی برای آسیب به حنجره شون رو ندارند!؟
بهتر نیست عزیزان بزرگوار بازیگر که توانایی یا تمایل به دیالوگ گفتن بدون میکروفون رو ندارند بیش از این آبروی خود و بازیگری رو نبرند!؟
نمیدونم شاید هم به نظر ایشان: نه بهتر نیست.
اقای حسینی من به همراه دوستانم دوشنبه 25 تیر در سالن بودیم در ردیف 2 باکس وسط و از نظر ما هیچ مشکلی نبود نکته ای رو که به ان اشاره کردید واقعا یک پدیده هولناکی نبود و هیچ اتفاق خاصی هم نیوفتاد. نوید محمدزاده میکروفون به همراه داشت ولی بعد از گفتن اولین دیالوگ ... دیدن ادامه » متوجه کیفیت صدا شد و در همان لحظه میکروفون رو کنار گذاشت و تازه از نظر من کاری که اون خانم از انتهای سالن انجام داد و وسط اجرا نمایش با صدا بلند گفت که کیفیت صدا خوب نیست و ما نمی شنویم خیلی کار زشتی بود چون دیگه این نکته رو همه اون هایی که اهل تئاتر هستن و نیستن میدونن که وسط اجرا نباید صحبت کرد دیگه جیغ که جای خودش رو دارد و همیشه بهتره به جای عجله کردن صبر کنیم تا ببینیم نتیجه چی میشه. نوید محمدزاده خودش به تنهایی ادم با تجربه ای در عرصه تئاتر هست و در اون لحظه خودش بهترین تصمیم رو با توجه به کیفیت صدا میگرفت اینو دیگه ماهایی که زیاد تئاتر میبینیم میدونیم و بهتره تماشاگر هایی هم که تازه دارن تئاتر دیدن رو تجربه می کنن بدونن که همیشه بازیگر خودش در اون لحظه بهترین کار رو انجام میده و نیازی به تذکر و جبغ نیست و دیدیم که بعد از گفتن اولین دیالوگ نوید محمدزاده خودش میکروفون رو کنار گذاشت و نکته بعدی که به ان اشاره کردید واقعا متاسفم کرد چون اینو میدونیم و به دفعات در اجرا های مختلف دیدیم که نوید محمدزاده توانایی گفتن دیالوگ رو بدون میکروفون در سالن های بزرگ داشته و به زیبایی این کار و انجام داده و انصاف نیست که بیان می کنید برای فشار و اسیب به حنجره از میکروفون استفاده کرده واقعا شما تئاتر های نوید محمدزاده رو دیدین و این جوری قضاوت می کنین... قطعا نوید محمدزاده توانایی اعجاب بر انگیزی در عرصه سینما و تئاتر داره که به این شکل تماشاگر رو بر صندلی با بازی خیلی خوبش میخکوب میکنه و همین طور داشتن قدرت بیان خوبش و لحن خوبش و بازی خوبش که همیشه رو صحنه درخشانه. امیدوارم با یه نگاه قشنگ تر همدیگه رو قضاوت کنیم و به هنر کسی که واقعا هنرمنده احترام بذاریم .
۲۶ تیر ۱۳۹۷
اقای حسینی این که روز به روز افراد علاقه مند به دیدن تئاتر شوند خیلی خوش حال کننده هست و این که هر چه قدر جامعه ی افراد تئاتر بین گسترده تر شوند زیباتر است اما نکته اینجاست که در خیلی از اوقات افرادی رو در سالن های تئاتر میبینیم که نه تنها به ما بلکه به ... دیدن ادامه » خودشون هم احترام نمیذارن اینکه با توجه به این همه تذکر باز میبینیم بعضی از افراد در سالن تئاتر نه تنها موبایل خود رو خاموش نمیکنند بلکه با تلفن همراه خود سلفی هم می گیرند و صحبت میکنند و ... واقعا جای تاسف دارد . قطعا من هم از همون اول تئاتر بین نبودم و بالاخره از یک جایی برای دفعه اول تئاتر دیدم ولی همیشه مواظب بودم تا کاری نکنم که تمرکز دیگران به هم بخورد یا حداقل نکات اولیه در حین دیدن اجرا رو رعایت میکردم ولی الان متاسفانه کمتر شاهد این موضوع هستیم و افرادی رو در سالن میبینیم که احساس میکنند به دیدن فیلم کمدی امده اند تا دیدن یه تئاتر درام . در هر صورت از نظر من کار اون خانم در حین اجرا که با صدا بلند تذکر دادند کار درستی نبود و اقای حسینی قطعا هر بازیگری با توجه به تجربه خودش بهترین تصمیم رو میگیره اون خانم حتی چند دقیقه اجازه نداد تا ببینیم برای دقایق بعد چه اتفاقی می افتد شاید اگر اندکی صبر میکردند همه چیز درست میشد و قطعا نمایش تا انتها با اون کیفیت صدا پیش نمیرفت و در هر صورت به نظر من چه نوید محمدزاده چه رضا بهبودی چه ستاره پسیانی و الهام کردا و سعید چنگیزیان و هوتن شکیبا و پارسا پیروزفر و صابر ابر افرادی هستند که دیگر در تئاتر به همه ثابت شده اند و از نظر من تو نسل جوان تک تکشون رو صحنه درخشان هستند و در صحنه تئاتر در مواقع حساس بهترین تصمیم رو با توجه به تجربه تئاتری که دارن میتوانند بگیرند.
۲۷ تیر ۱۳۹۷
جناب آقای سجاد حسینی ! چقدر خوب و سنجیده حق مطلب رو ادا کردید..زنده باد
۳۰ تیر ۱۳۹۷
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دیدن بازی رضا بهبودی در مترانپاژ را به همه علاقمندان،دانشجویان و شیفتگان بازیگری توصیه میکنم.یک بازی برونگرای فوق العاده که طی نمایش بازیگر با تمام وجود روی صحنه انرژی مصرف میکند و نتیجه ای درخشان را در پی دارد. رضا بهبودی 《پادشاه صحنه》بودن بازیگر را به طور استثنایی معنا میکند.
سرمایه کمیاب بازیگری روی صحنه که در این وانفسای زور زدن برای خنداندن تماشاگر با شوخی های جنسی و دیالوگ کردن جوک های تلگرامی، با حضور درخشانش فقط و فقط و فقط تماشاگر را با بازی خودش میخنداند و نه حتا متن.
جادوگر است رضا بهبودی روی صحنه مترانپاژ.
2عدد بلیط ماجرای مترانپاژ جمعه 21ام ساعت 18
ردیف 2/وسط
09029637927
۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید